Nanna Aakjær
Udstilling

Portrætter af markante kvinder fra Skive-egnen

Tid
07:00 - 22:00
Sted
Hovedbiblioteket
Østergade 25,
7800 Skive
Ideen og initiativet til at portrættere tre kvinder fra Skive-egnen, udspringer af et ønske om at skabe større synlighed omkring kvinders bidrag til lokalhistorien og nutiden.

Det lokale galleri Kunst i Grønning efterlyste derfor, i samarbejde med Skive Folkeblad, bud på markante kvinder fra egnen, - kvinder der fortjente et portræt i det offentlige rum.

Interessen har været over vældende, i alt 28 kvinder er blevet indstillet af Skive Folkeblads læsere. Og hele 2781 valgte at deltage i afstemningen om hvilke tre af de 28, der skulle hædres med et portræt maleri.

De tre kvinder der efterfølgende fik flest stemmer, blev Marie Poulsen, Nanna Aakjær og Inger Marie Jensen, bedre kendt som Pølse Rie.

Det er Tove Lois Andreasen, der har malet de tre portrætter.

Hun er kendt for sine fotorealistiske værker og har tidligere portrætteret en række kendte personligheder som Kim Larsen, Mette Frederiksen og Mikkel Hansen.

Konkurrencen blev sat i søen af Galleri Kunst i Grønning og støttes af Skive Kommune via Kulturpuljen"

Marie Poulsen
Rie Jensen
Nanna Aakjær